28 Eylül 2021 Salı
Anasayfa > HABERLER > 11 EYLÜL ŞEHİT ÖĞRETMENLERİ ANMA GÜNÜ

11 EYLÜL ŞEHİT ÖĞRETMENLERİ ANMA GÜNÜ

11.09.2021 00:00 12 14 16 18 yazdır
Hain terör örgütünün katlettiği 168 Öğretmenimiz rahmetle anıyoruz.
11 EYLÜL ŞEHİT ÖĞRETMENLERİ ANMA GÜNÜ
11 EYLÜL ŞEHİT ÖĞRETMENLERİ ANMA GÜNÜ

1994/1995 Eğitim-Öğretim yılının ilk haftasında 11 Eylül 1994 Akşamı, Tunceli Mazgirt Darıkent beldesine taşeron terör örgütü mensuplarının 40 kişilik bir grupla düzenlediği baskında; lojmanlarında akşam yemeği için bir araya gelen ve yemek yedikleri sofra başından kaldırılan 6 Öğretmenimiz(Vedat İNAN- Iğdır- 25, Ali İhsan ÇETİNKAYA- Diyarbakır- 29, Metin KAYNAR-Antalya- 29, Buminhan TEMİZKAN-Tarsus-27, Rüstem ŞEN-Elazığ/Ağın-29, Mustafa KARINCA-Denizli- 32)  kurşunlanarak şehit edilmiştir.

 

Milli Eğitim Bakanlığı İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN), 11 Eylül 1994 Tarihinde taşeron terör örgütünce şehit edilen 6 Öğretmenimizin aziz hatıralarına izafeten her yılın Eylül Ayının 11. Gününü “Şehit Öğretmenleri Anma Günü” olarak belirlemiş, olup düzenlenen etkinlikler ile hain terör örgütünün katlettiği 168 Öğretmenimiz rahmetle anılarak, şehit öğretmenlerimiz kamuoyuna hatırlatılmaktadır.

 

Bütün kötülüklerin kaynağı olan cehaletle mücadele etmek için beşeri ve coğrafi her türlü zorluklara rağmen yurdun en ücra noktalarına kadar giderek maarif hizmeti veren eğitim neferlerimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri ve İç Güvenlik mensuplarımızdan sonra hain teröre en çok şehit veren meslek gurubudur.

 

“OKU” emrinin yeryüzüne hâkim olması için emek veren, mücadele ettiği cehalet karşısında kalemden ve defterden başka silahı olmayan ve iyilikten başka ikna yöntemi bilmeyen 168 şehit öğretmenimizin her yıl belli programlar dâhilinde anılması maksadı ile yapılan bu etkinlikler kapsamında, Şehit eğitimcilerimizin aileleri ve mezarları ziyaret edilmekte, ziyaret edilen ildeki en büyük camide Cuma namazı öncesi Mevlud-ü Şerif ve Yasin-i Şerif okutulmaktadır.

 

Covid-19 Salgını nedeniyle 2020 Yılı Şehit Öğretmenleri anma etkinliklerimizi halka açık mekanlarda yapamadığımız için çok üzgünüz. Vatan, Millet ve Maarif aşkıyla, Bayrağımızın dalgalandığı her yerde, küçücük dimağlara ışık tutmak adına görev yapan ve görevleri esnasında şehit olan tüm eğitimcilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

Türk Eğitim-Sen Osmaniye İl Başkanı

Ahmet KANDEMİR


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri