26 Ocak 2021 Salı
Anasayfa > HABERLER > 2020-2021 DÜZİÇİ BASIN AÇIKLAMASI 5

2020-2021 DÜZİÇİ BASIN AÇIKLAMASI 5

10.01.2021 20:08 12 14 16 18 yazdır
ÜZÜM MÜ YEMELİ; BAĞCIYI MI DÖVMELİ! Dersine alan öğretmeni giren sınıf öğretmeninin ek dersini alabileceği yönünde ardı ardına görüş yazıları ve CİMER den cevaplar gelmeye devam ediyor.
2020-2021 DÜZİÇİ BASIN AÇIKLAMASI 5
Bakanlık tarafından Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilen görüş yazısında ve bir üyemizin CİMER’e yaptığı talep başvurusuna verilen cevapta da aynı ifadeler var:


Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 30.12.2020 tarihli ve 18633030 sayılı yazısında " haftada en az bir gün okulda bulunacak olan sınıf öğretmenlerinin, bu günlerde derslerine diğer alan öğretmenlerinin girdiği saatlerde okul müdürünün eğitim ve öğretimle ilgili vereceği görevleri yapmaları halinde , verilen bu görevlerin ek ders görevinden sayılmasının mümkün olabileceği değerlendirilmektedir." denilmektedir.


Bakanlık bu yazıyla öğretmenlere ek ders verilebileceğini yuvarlak olarak belirtmiş ama son kararı okul idarelerine bırakmış gözüküyor.

İlçemizde altı okul idaresi öğretmenleri için gerekli planlamayı ve idari görevlendirmeleri yaparak sorunu çözmüş, yaşanacak mağduriyetlerin olası idare-öğretmen çatışmasının önüne geçmiştir. Kendilerini kutluyorum.

Çalışma ortamında barış, huzur ve ahenk olmazsa ortaya ortak bir ürün koymak, okulun başarısının yükseltmek imkansız hale gelir.

Unutmayınız ki “Sevgiyle yaptıramadığınız hiçbir şeyi zorla yaptıramazsınız” Öğretmenlerin okul için öğretmenlikten daha fazla şeyler yaptığını, yükün öğretmenlerin üzerinde olduğunu biliyoruz.
Eğer öğretmen desteğini okuldan çeker, sadece öğretmenliğimi yaparım derse kaybeden okullarımız ve öğrencilerimiz olur.

A okulu öğretmeni ile B okulu öğretmeni aynı saatte ders yapıyor, aynı şekilde haftada bir gün okula gidiyor ama idari görev verilmediği! İçin diğer okul öğretmeninden 200 ile 400 TL arasında daha az ek ders alıyor.

Değerli yöneticiler öğretmen sizden haksız kazanç talep etmiyor. Devletin söylediği şartları yerine getiririm ek dersimi de alırım diyor. Okula gelmezsem, vereceğiniz eğitim öğretimle ilgili idari görevi yerine getirmezsem bir kuruşunu almam diyor.

Görüş yazısındaki “okul İdaresinin eğitim öğretimle ilgili vereceği idari görevi yapmaları halinde” cümlesinin içinden sadece “idari görev” kısmını gerekçe göstererek VERİLECEK İDARİ GÖREV YOK demek ve bunun arkasına sığınmak sizlerin yöneticiliğini sorgulatır.
Bakanlık görüş yazısında,
Okul idaresi ,öğretmenlere “gelen giden evrakı tutsun, fotokopi çeksin, yazışma yapsın; evrak getirip götürsün” demiyor.
İdarenin vereceği “Eğitim Öğretimle İlgili İdari Görevleri” ibaresine yer verilmiş.
Eğer yönettiğiniz okulda okulun temel aktörü olan öğretmene “Eğitim Öğretimle İlgili İdari Bir Görev” veremiyorsanız dükkanı kapatınız, ceketinizi alıp çıkınız.
İçinde bulunduğumuz pandemi süreci ve zorunlu uzaktan eğitimin getirdiği zorluklar öğretmenlerimizin işini kat kat arttırmıştır. Hal böyleyken basit gerekçelerle öğretmenin ek ders almasına engel olmak kabul edilemez.
Bu zorlu süreçte yöneticilik vasfını taşıyorum diyen okul idarecileri öğretmenleriyle el ele verip öğrencilerin en az kayıpla yüz yüze eğitime başlamaları için çaba harcamak zorundadır.
İşte burada Milli Eğitim Bakanlığının “Eğitim Öğretimle İlgili Görevler” bölümü devreye girmektedir.
Haftada bir gün okula davet edilecek zümre öğretmenleri neler yapabilir?
Hangi görevler verilebilir?
*Uzaktan eğitim ile ilgili ders anlatma yöntemleri,
*Uzaktan eğitimde kullanılabilecek materyaller hazırlama,
*Kazanım değerlendirme soruları hazırlama,
*Öğrenci değerlendirmeleri yapma,
*Uzaktan eğitimde başarı durumu ve sınav analizleri yapma,
*Rehberlik çalışmaları hazırlama,
*Öğrencilerin eokuldaki bilgilerini güncelleme,
*Veliler ile telefon görüşmeleri yapmak,
*Seçilecek eğitim konularıyla ilgili tartışmalar yapmak,
*Sınıfını ve sınıf kitaplığını yüz yüze eğitime hazırlamak,
…
…
…
Bunları çoğaltmak okulun ihtiyacına göre sizlere kalmış bir durum.
Verilecek idari görev yok deyip sıyrılmaya çalışmak çok da uygun bir davranış olmaz.
Okul varsa, okul idaresi varsa, öğretmen varsa, öğrenciler eğitimine uzaktan devam ediyorsa , eğitimde süreklilik esastır prensibi gereği herkese verilecek bir görev vardır.
Lütfen çözülmesi mümkün bir konuda öğretmeninizle yüz göz olup, kendi değerinizi düşürmeyiniz!
Amacınız bağcıyı dövmek değil; üzüm yemek olsun.


Ali TUZCU
Türk Eğitim Sen Düziçi İlçe Başkanı

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri