26 Ocak 2021 Salı
Anasayfa > HABERLER > Çalışan Gazeteciler Gününüz Kutlu Olsun

Çalışan Gazeteciler Gününüz Kutlu Olsun

10.01.2021 00:01 12 14 16 18 yazdır
Türk Eğitim-Sen Osmaniye İl Başkanı Ahmet KANDEMİR 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Çalışan Gazeteciler Gününüz Kutlu Olsun

Demokrasi kültürünün en önemli mekanizmalarından biriside hür ve bağımsız basındır. Haber edinme hakkı, demokrasi ile beraber varlığı daha da anlam kazanmış, ehemmiyeti yüksek evrensel bir haktır.

"Dördüncü kuvvet medya" nitelemesi, demokratik ülkelerde basının gücünü ve önemini vurgulaması bakımından son derece anlamlıdır. Bu söylem, aynı zamanda basının ciddi bir sorumluluk dâhilinde olduğu anlamına gelmektedir.

Basının hür olması, salt ve sansürlenmemiş haber yapma ilkesi altında çalışabilmesi demokrasinin basına sunmuş olduğu önemli ve kilit noktası olan bir haktır. Çağdaş ve demokratik bir ortamda basının her zaman özgür çalışabilmesi kamuoyu denetimi adı verilen demokratik denetleme mekanizmasının çalışmasını, denetleme çarkının dönmesini sağlamaktadır. Toplum basın-yayın ve sivil toplum kuruluşları aracılığı ile yönetime katılır ve yönetimi paylaşır.

 Ancak ne yazık ki son yıllarda Türkiye'de basın yayın organlarının bağımsız bir şekilde haber yaptığından bahsetmek mümkün değildir. Hapishanede tutuklu bulunan gazeteciler, basın yayın organlarına yapılan baskınlar basın hürriyeti noktasında Türkiye'nin karnesini kırıklarla doldurmaktadır.

 Ağır bir baskı ve ayrışmanın yaşandığı basın sektöründe "Yandaş medya" ve "Muhalif medya" gibi tanımlamalara girişilerek, bu tamamen normalmiş gibi bir algı yaratılmakta ve bu durum toplumda ki kutuplaşmayı daha da derinleştirmektedir. 

 Basına karşı girişilen bu baskı politikaları sürerken diğer tarafta basın çalışanları olumsuz şartlar altında görevlerini sürdürmeye çalışmakta dünyanın her yerinde kaçırılan, vurulan, öldürülen gazeteciler haberlere konu olmaktadır.

Bütün bu olumsuz şartlar altında kutladığımız Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle basın üzerindeki tekelleşme ve baskıların son bulmasını diliyor, her türlü tehlike ve şartlar altında toplumun haber alma hakkı için görevini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışan ilimizdeki tüm basın camiasının, her etkinlikte yaptığımız çalışmaları halka duyurarak, hak ve emek mücadelemizin, haksızlığın ve hukuksuzluğun, zulmün, ayrımcılığın, sendikal ve sosyal görüşlerimizin cesurca topluma yayılmasına katkı sağlayan, tüm basın camiasının ve özellikle emekçi özde gazetecilerin '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlar, başarılar dilerim.

Türk Eğitim Sen Osmaniye İl Başkanı

Ahmet KANDEMİR

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri