24 Haziran 2019 Pazartesi
Anasayfa > HABERLER > İlimizin zorunlu hizmet hikayesi

İlimizin zorunlu hizmet hikayesi

14.09.2014 20:51 12 14 16 18 yazdır
Hasanbeyli ve Sumbas ilçelerimizdeki okulların tamamı ile Kadirli, Düziçi ve Bahçe ilçeleri ile Osmaniye merkeze bağlı bazı köylerdeki okullar nasıl zorunlu hizmet kapsamına alındı
İlimizin zorunlu hizmet hikayesi

Editörü olduğum www.memurlar.net sitesinde Şubat 2014 tarihli "Hizmet puanları güncellenmelidir" haberimde "Bir an önce okulların hizmet puanları yeniden güncellenmeli ve zorunlu hizmet kapsamına alınacak okullar tekrar belirlenmelidir." demiştim.


İlimiz için çok önemli olan okulların hizmet puanlarının güncellenmesi ve özellikle Hasanbeyli ve Sumbas İlçelerimizdeki okulların tamamının zorunlu hizmet kapsamına alınması merkez okulların hizmet puanı ile köy okullarının hizmet puanlarının aynı olması nedeniyle bu durumun düzeltilmesi Bahçe, Düziçi ve Kadirli İlçemizdeki köy okullarından durumu uygun olanların zorunlu hizmet kapsamına alınması Örneğin Osmaniye merkeze bağlı köy okullarının örneğin Cebel Köyündeki okulun, TEAŞ Aslantaş Okulunun zorunlu hizmet kapsamına alınarak puanın yükseltilmesi için çalışma başlatmıştık.


İlk önce www.tesosmaniye.com internet sitemizde "Okulların hizmet puanları doğrumu?" haberimizde yer verdiğimiz ilimiz okullarının hizmet puanlarının incelenerek bulunduğunuz okulun hizmet puanının eksik olduğunu düşünüyor iseniz özellikle belde veya köy okulları için yakın çevrenizdeki diğer okullarla kıyaslama yaparak gerekçesi ile sendikamıza bildirmeniz halinde hizmet puanının düzeltilmesi yönünde gerekli yazışmalar yapılacağını duyurmuştuk.


Buna dair bilgilendirmeleri ise ilimizdeki üyemiz olsun olmasın tüm öğretmenlerimize cep telefonlarına mesaj atarak bilgi toplamaya çalışmıştık.


Bu çalışmalarımız sürerken Milli Eğitim Bakanlığı 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğüne hizmet puanlarının güncellenmesine dair yazı göndermiştir.


Bu yazı üzerine o tarihte Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürlüğünde yaşanan yönetim kaosu nedeniyle Müdür Vekili Halil İbrahim KAHRAMAN ile görüşmeden Vali Yardımcımız Sayın Nail ANLAR ile görüştüm.

Hasanbeyli ve Sumbas ilçesindeki okulların zorunlu hizmet kapsamına alınması gerektiğini bu ilçelere il dışından rahat bir şekilde öğretmenlerin zorunlu hizmetlerini tamamlamaları için atanabileceğini köy okullarında görev yapan öğretmenlerin merkez okullarına göre daha fazla puan almalarının morallerini yükselteceğini belirterek konunun önemini anlattım.


Bu görüşme üzerine Sayın Vali Yardımcımız Müdür Vekili Halil İbrahim KAHRAMAN 'ı arayarak çalışmanın derhal yapılması talimatını vermiştir.


Bu durum üzerine Müdür Vekili Halil İbrahim KAHRAMAN'la görüştüm çalışmalara ne zaman başlamamız gerektiğini sordum. Halil Bey, Ahmet bey biz sana güveniyoruz. Siz yapın getirin biz bakalım demiştir.Biz bu durum üzerine bizzat kendim gezdiğim 200 okulun ulaşım şartlarını bildiğimden ayrıca Kadirli, Sumbas, Hasanbeyli, Düziçi ve Toprakkale İlçe Başkanlarımıza taslak listeleri göndererek objektif bir biçimde puanlama yapmalarını istedim.Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğü de ilçelerden resmi yazı ile bilgiler istemiştir. Bu yazılara Toprakkale ve Hasanbeyli ilçelerinden gelen yazılarda doyurucu açıklamalarla cevap verilmiştir.Ayrıca bizzat Hasanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürümüz HasanKOÇAK ile tarafım telefonda görüşmüş ve birlikte mütalaa edilerek okulların puanları kararlaştırılmıştır.Bizdeki bilgiler, İlçe Temsilciliklerimizden gelen bilgiler üyelerimizden ve sitemizde yaptığımız haberimsin altına yapılan yorumlardan elde ettiğimiz bilgiler ışığında taslak bir liste hazırlayarak sitemizde yayınladık.


Taslak listenin yayınlandığını Osmaniye'deki tüm öğretmenlerin cep telefonlarına mesaj atarak duyurduk ve itirazı olanların haber vermesini istedik.


Gelen itirazları da değerlendirerek ilimizdeki zorunlu hizmet kapsamına alınan yeni okullar ve diğer okulların hizmet puanları güncellenerek sitemizde yayınlanmıştır.


Bu süreçte en dikkat çekici hizmet puanı Kadirli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğün puanı12 olarak sistemde kayıtlıydı. Yeniden belirlemede Kadirli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün Hizmet puanı 10 olarak düzeltilmiştir.


Okulların hizmet puanları 06.05.2010 tarihli ve 27573 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Eki "Ek-2 Hizmet Alanları ve Hizmet Puanları Çizelgesi" Mayıs 2014 tarihli ve 2680 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisinde yayımlanmıştır. 


İlimizde 427 okuldan 107 tanesi zorunlu hizmet kapsamına alınmıştır. Zorunlu hizmet kapsamında ilçe bazında zorunlu hizmete alınan okul sayıları:

(Ekli listede 14 ve üstü puan verilen okullar zorunlu hizmete tabidir)

Merkez: 1

Kadirli: 22

Sumbas: 30

Düziçi: 43

Bahçe: 4

Hasanbeyli: 7

Toprakkale: 0

Osmaniye il genelindeki okulların hizmet puanlarını ve Türkiye'deki diğer okulların hizmeti puanlarını görmek için tıklayınız.


Üzülerek duyuyorum ki biz bu çalışmaları yaparken hiç bir yerde olmayanlar diyormuş ki iki gün uyumadık Hasanbeyli ilçesindeki okulları zorunlu hizmete aldırdık diyormuş zatın biri. Ayrıca Hasanbeyli'deki okulların hizmet puanını belirlemek için 2 gün uyumamaya gerek yoktur 10 dakika sürmez bu okulların puanını girmek. 


Öncelikle şunu söylemeliyim bir okulun puanını il belirler, Ankara ile bir ilgisi yoktur. Ankara sistemi açar il puanı girer.


Biz önce veri topladık bakanlığın sistemi açması için kamuoyu oluşturduk, sistem açıldı, yetkili sendika olarak tüm gücümüzle katkıda bulunduk. 

Buradan benimle birlikte bir hafta boyunca bilgisayar başından bilgi giren MEBBİS sorumlusu Ramazan ÖZTÜRK'e ve Türk Eğitim Senin Cefakar İlçe başkanlarına tek tek teşekkür ederim. 

Bunun haricindekiler lafı güzaftır.

Zorunluya ben aldırdım, iki gün uyumadım, biz yaptık diyenlere kulak asmayın Allah doğruyu biliyor.

Ahmet KANDEMİR
Türk Eğitim Sen Osmaniye Şube BaşkanıYorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri