22 Eylül 2018 Cumartesi
Anasayfa > HABERLER > Kimsesizlerin kimsesi olmak

Kimsesizlerin kimsesi olmak

08.06.2014 21:33 12 14 16 18 yazdır
Çadırkente kalmayan kendi imkânları ile mahallelerdeki kiralık evlerde barınan Suriyeli ailelerin çocuk ve gençlerinin eğitim öğretim hakkından faydalanaması önerimiz kabul edildi
Kimsesizlerin kimsesi olmak
"BM`ye göre ülke dışında mülteci olarak yaşayan okul yaşındaki yüzbinlerce Suriyeli çocuk eğitimden yoksun kalıyor ve düşük ücretler karşılığında uzun saatler çalışmak zorunda bırakılıyor."

İlimiz esnaflarının hemen hemen herbirinin yanında bir Suriye'li çocuk çalıştırılmasından hareketle Şube Başkanımızın bu çocukların eğitime alınması önerisi ile kurulan komisyon aşagıdaki konularda rapor hazırlamıştır. Hazırlanan rapor gereginin yapılması hususunda İl Milli Eğitim Müdürlüğüne iletilmiştir.

İl İnsan Hakları Eğitimi ve İnsan Haklarını Bilincini Geliştirme Komisyonu raporudur.

 Osmaniye Valiliği Hukuk İşleri Şube Müdürlüğünün ilgili yazıları üzerine toplanan komisyonumuz aşağıdaki tespitlerde bulunmuştur.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen Suriyeli sığınmacılar ilimizde Cevdetiye Çadırkenti Konaklama Tesislerinde kalmaktadır.

T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) verilerine göre;  Cevdetiye Çadırkenti Konaklama Tesislerinde 37 derslikte 157'si okul öncesi olmak üzere toplamda 1.761 Suriyeli çocuk ve genç eğitim almaktadır.

Fakat Çadırkente kalmayan kendi imkânları ile mahallelerdeki kiralık evlerde barınan Suriyeli ailelerin çocuk ve gençlerinin eğitim öğretim hakkından faydalanamadıkları gözlenmektedir.

Osmaniye'de Cevdetiye Çadırkenti Konaklama Tesisleri dışında kalan Suriyeli çocukların ara verdikleri veya yeni başlayacakları eğitimlerinin aksamasının önüne geçilmesi için Suriyeli sığınmacıların okul çağındaki çocuklarının tespiti ve eğitimlerinin devamının sağlanması gerekmektedir.

Bu durumda Suriyeli sığınmacıların okul çağındaki çocuklarının tespiti için Valilik bünyesinde veya Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bu konu ile ilgili bir birim oluşturulması, birimi ait olan bir telefon ile başvuru hattı oluşturulması, bu birimin faaliyetlerini duyurması için broşür vs. gibi iletişim imkânları ile vatandaşlara ulaşması ve bu birime yapılacak başvurular ile Çadırkent dışında kalan Suriyeli ailelerin çocuk ve gençlerinin tespiti sağlanabilecektir.

Çadırkent dışında kalan Suriyeli ailelerin çocuk ve gençlerinin tespiti yapıldıktan sonra bu çocuk ve gençlerin bulundukları mahallelerdeki okullarımızda veya Halk Eğitim Merkezlerinde hafta sonları veya mesai saatleri dışında eğitime alınması ve Suriyeli ailelerin çocuk ve gençlerinin tespiti için;

 

a)           Mahalle muhtarları,

b)           Kolluk kuvvetleri,

c)            Belediye imkânları, (duyuru yapılması)

d)           Vatandaşların başvuruları,

e)           Suriyeli ailelerin çocuk ve gençlerin başvuruları

f)            Esnafların başvuruları, (Suriyeli çocuk çalıştıran esnafın bildirmesi)

g)           Halk Eğitim Merkezi İmkânlarından Faydalanılması,

h)           Okul ve Kurumlardan faydalanılması,

i)             Milli Eğitim imkânlarından faydalanılması

j)            Müftülük, Cami ve İmamlardan faydalanılması

k)           Broşür vs. bastırılması,

l)             Suriyeli öğretmenler var ise bu kişilerinde tespit edilerek faydalanılması,

m)          Milli Eğitimden bir yetkilinin de çalışmalara katılması,

n)           T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD)  verilerinin kullanılması,

 

Gibi faaliyetlerde bulunulması yukarıdaki kişi, kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmaların yapılması ve aynı çalışmanın ilçelerde de yapılması uygun görülmüştür.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri