bilgi güncelleme
19 Ocak 2018 Cuma
Anasayfa > Yazarlar > Ahmet Kıraç > OECD ve PISA Raporlarında Eğitimdeki Yerimiz
Ahmet Kıraç

OECD ve PISA Raporlarında Eğitimdeki Yerimiz

16.11.2014 22:58 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Ahmet Kıraç

OECD'nin açılımı, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütüdür. Bu örgüte bağlı 36 ülke mevcuttur ve ülkemizde OECD üyesidir. Amacı ise ekonomi  ?  kalkınma ile eğitim arasında çok güçlü ve temel bir ilişki olduğu gerçeğinden hareketle üye ülkelerdeki eğitimleri inceler ve araştırma sonuçlarını yayınlar.


Bu yazımda sizlerle OECD'nin Türkiye 2014 raporlarını paylaşmak, eğitimde geldiğimiz noktayı paylaşmak istiyorum. Ancak değerlendirmeye geçmeden önce Türkiye'nin ekonomik büyüklükte dünyada 17. sırada,  kişi başına düşen milli gelir sıralamasında 10.500 dolarla 57. sırada olduğunu belirtelim. İhracatımızın 158 milyar dolar, ithalatımızın ise 243 Milyar dolar olduğunu bilmekte fayda var. Dünya enflasyon sıralamamız ise % 9 oranıyla 27. sıradayız. Bu temel ekonomik göstergelerden hareketle eğitimde ne durumda olduğumuza geçebiliriz.


OECD, 34 ülkenin refahını; gelir, eğitim, iş, güvenlik, sağlık, barınma, sivil topluma katılım, hizmet sektörüne erişim ve çevre açısından değerlendirdi.  Rapora göre yaşanılacak en iyi ülkeler Avustralya, Norveç, Kanada, İsveç ve ABD olarak sıralanıyor. Raporun en çarpıcı yanı ise Türkiye; Meksika, Macaristan, Polonya, Slovakya ile birlikte beraber dünyanın yaşaması en zor ülkesi olmasıdır.


34 OECD ülkesinde yapılan araştırmada Türkiye'nin diğer alanlardaki konumları şöyle: Hizmet sektörüne erişimde 33.  Sivil topluma katılımda: 4.  Eğitimde: 34     İşte: 32. Çevrede: 31. Gelirde: 26.  Sağlıkta: 31. Güvenlikte: 30.  Barınmada: 32. sıradadır.


Ülkemiz gençlerinin yükseköğretim görme oranı % 21 OECD ortalaması ise % 33'tür. Türkiye'de öğretmen maaşları da uluslararası standartların altında kalmaktadır. OECD raporunda, öğretmenlerin Türkiye standartlarına göre iyi, uluslararası standartlara göre ise diğer ülke meslektaşlarının üçte ikisi kadar kazanıyor.


PISA "Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı" anlamındadır. PISA Projesi'nde; öğrencilere çoktan seçmeli, karmaşık çoktan seçmeli, açık uçlu, kapalı uçlu gibi değişik soru türleri kullanılmaktadır.


PISA Projesi'nin sonuçları eğitim-öğretim programlarının geliştirilmesinde karşılaşılan eksiklerin giderilmesinde ve eğitim alanında yapılan araştırmalara kaynak olarak kullanılmaktadır.Öğrencilerin gerçek hayatta karşılaşabilecekleri problemleri çözme becerileri analizinde, Türkiye ortalamanın altında kaldı. OECD ülkeleri arasında üst düzey problem çözme becerilerine sahip öğrenciler % 11, Türkiye'de ise yalnızca % 2'dir Singapur, Japonya ve Kore problem çözme becerilerinde ileri seviyede olan ülkelerdir. arasında. Türkiye, Macaristan ve İsrail son sıralarda yer alıyor.


2013 PISA sonuçlarından yola çıkarak 30 OECD ülkesinin eğitimde verimliliği araştırıldı. Türkiye eğitimde en verimsiz ve etkisiz ülke olarak listede yer aldı. Türkiye'nin eğitimde verimliliği arttırması ve etkili bir sistem uygulanabilmesi için öğretmen maaşlarının arttırması ve öğretmen başına düşen öğrenci sayısını düşürmesi gerekiyor.


30 OECD ülkesinin eğitim sisteminin verimliliği ile ilgili yapılan uluslararası araştırmaya göre, Finlandiya en verimli ülke olarak birinci sırada yer aldı. Türkiye ise son sıralarda kaldı. Finlandiya, Japonya ve Kore hem verimliliği, hem de kalitesi yüksek iken; Brezilya, Şili, Yunanistan, Endonezya, Türkiye'de eğitim sistemleri, hem verimsiz hem de kalitesi düşüktür. Verimlilik Endeksinin ilk 10 sırasında yer alan ülkelerden beşi PISA'nın ilk 10'unda da yer alıyor. Türkiye ise PISA verimlilik sıralamasında maalesef 21. Sırada yer alıyor.PISA'da 44, küresel rekabette 56, sırada bulunuyor. Devamında küresel cinsiyet uçurumunda 120, basın özgürlüğünde 154, araştırma- geliştirmede 68, kadınların iş dünyasına katılımında 134. sırayı tutuyor. Terörizmin iş dünyasına maliyetinde 129, enflasyonda 125. ve hukuki haklar endeksinde ise 101. sırada yer alıyor. Yolsuzlukta ise 53. Sırada bulunmaktadır.


Türkiye PISA'da 44, küresel rekabette 56, sırada bulunuyor. Devamında küresel cinsiyet uçurumunda 120, basın özgürlüğünde 154, araştırma- geliştirmede 68, kadınların iş dünyasına katılımında 134. sırayı tutuyor. Terörizmin iş dünyasına maliyetinde 129, enflasyonda 125. ve hukuki haklar endeksinde ise 101. sırada yer alıyor. Yolsuzlukta ise 53. Sırada bulunmaktadır.


2012 yılında yapılan PISA sınavına göre Türkiye matematikte 44, fende 43. ve okuma sınavında 31. oldu. 4. ve 8. sınıfların katıldığı ve Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu olan TIMMS'de de durum farksız. Matematik alanında  4. sınıflarda 50 ülke arasında 35. sıradayız. Aynı sınavda 8. sınıflarda 42 ülke arasında 24. Sıradayız. Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim Projesi olan PIRLS'de de Türkiye 35 katılımcı ülke arasında 28. sırada yerini aldı.


Araştırma -  Geliştirmeye kaynak ayırmada da ilk 50'ye giremedik. Nasıl olsa birileri bizim için araştırıyor, üretiyor ve bize satıyor. Bilimde gelişmemiş ülkelerin, teknikte de ilerlemesi mümkün değildir. Türkiye her şeyi ithal eder hale gelmektedir.


Dünya Fikri Mülkiyet Organizasyonu tarafından yayımlanan Global İnovasyon Endeksi ( mal ve hizmet kalitesi rekabeti ) sıralamasında da Türkiye dünyadaki 142 ülke arasında 68. sıradaki yerini korudu.


Hiç de iç açıcı olmayan bir araştırma yazısı okudunuz ve tahmin ediyorum yoruldunuz ve bunaldınız. Okuyucularımızdan buna inanmak istemeyen de çıkabilir. Ama araştırma sonuçları bunu söylüyor. MR sonuçlarına inanmayan doktor gördünüz mü?


Liyakati,  ve kariyeri hiçe sayan hükümetimiz bir an önce kadrolaşma sevdasından vazgeçerek; işi ehline vermeli, değerlerimiz ve bilimin ışığında eğitim sistemimizi yeniden kurmalı, kararlılıkla ve sabırla da sonucu beklemelidir. Eminim ki sıralamalardaki yerimiz hemen değişecektir.


Ahmet KIRAÇ

TÜRK EĞİTİM - SEN DÜZİÇİ İLÇE BAŞKANI

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.