bilgi güncelleme
11 Aralık 2017 Pazartesi
Anasayfa > Yazarlar > Ahmet Kandemir > Sendikacılık Nedir?
Ahmet Kandemir

Sendikacılık Nedir?

30.11.2016 23:25:08 Okunma Sayısı : 1053 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Ahmet Kandemir

Sendikacılık gerekli olan bilgi birikimi ve donanımına sahip olmak için temel hukuki bilgileri, genel mevzuatı, MEB'le ilgili tüm mevzuatı bilmek ve bu mevzuatlara nereden ve nasıl ulaşabileceğini bilmek ve bu mevzuata ulaşabilmek için gerekli teknolojik alt yapıya sahip olmaktır.


Akabinde anlık olarak Hukuki ve Mevzuat değişiklik gündemini ve ülkedeki siyasal, ekonomik ve sosyal gündemi takip etmek, gerekli olunan sosyal, bürokratik ve siyasal çevreye sahip olmak ve bu sosyal ve siyasal çevreyi genişletmek için gayret sarf etmek, Üye ve hedef kitle ile iletişim kurmak, sendikacılığa geçmişte hizmetleri olanları tanımak ve ahde vefa göstermektir. Sendikayı yönetirken üye ve hedef kitle ile iletişimde iken kişisel hırs ve nefsi duygularla hareket etmemektir.


Bunları bildikten ve uyguladıktan sonra üyelerin ve hedef kitlenin size ulaşabilmesi için gerekli iletişim yollarını açık tutmak, gerekli nezaket ve saygı kurallarını bilmek azami derecede hoşgörülü olmak size ihtiyaç duyulacağını düşünerek 24 saat telefonunuzu açık tutmaktır.


Ve size ihtiyaç duyulduğunda ki bu ihtiyaç hukuki, mevzuat, sosyal, bürokratik ve siyasal çevre yardımı, yol gösterme bir başkasına yönlendirme olabilir. İşte sendikacılık bu bağlamda üye ya da hedef kitle sizi aradığında gecenin üçü dahi olsa samimi ve içten bir şekilde buyur gardaş demektir.


Size iletilen sorunu tüm olasılıkları ile yapılması gereken ve yapılmaması gerekenler ile umut vermeden, gerçekleri tüm çıplaklığıyla, sırt sıvazlamadan anlatmak demektir. Benim uyguladığım yöntem budur. Gerisi garnitürdür.


Kendimi yenilemek ve günlük değişen mevzuata hâkim olmak o gün çıkan genelge, yazı ve görüşleri bulmak için günlük tarama, tasnifleme ve haberleştirme akabinde kamuoyuna duyurma işlemi yapmaktayım.


Bu tarama ve tasnifleme işlemini yapmak için bilgisayarımda kurulu olan bir programa kayıtlı olan MEB ve MEB'e bağlı genel müdürlükler, il milli eğitim müdürlüklerinin tamamı ve bazı ilçe milli eğitim müdürlükleri olarak toplamda 217 adet resmi internet sitesi taranmaktadır.


Bu program bu internet sitelerini hafızasında tutmakta bir gün önceki taramaya göre yeni eklenen haber ve belgeleri ekrana getirmektedir. Bu haber ve belgeleri inceleyerek bilgisayarı indirmekteyim, günlük olarak ortalama 200 civarında belge bilgisayara indirilmektedir.


İndirilen belgelerden MEB'e ait olanları gün/ay/yıl ve sayı olarak tasniflendikten sonra içlerinden kamuoyuna duyurulması gerekenler haber olarak hazırlanmakta ve www.memurlar.net'e haber olarak girilmektedir. Bu tarama, tasnifleme ve haberleştirme işlemi günlük olarak her akşam saat 19:00 da başlamakta ve bu işlemler 6 saate yakın sürmektedir.


Bu zaman kadara MEB'e ait 20 bin belge tasniflenmiştir. Kendimi nöbetçi mevzuatçı olarak görüyor ve her gün bu çalışmayı yapıyorum. Bu sayede tarafıma yöneltilen mevzua ve idari hukukla ilgili sorulara anlık olarak doğru ve güncel cevap veriyorum, binlerce haber ve makale yazıyorum.


Bu konuda eğitim çalışanlarına hizmet etmeye çalışıyoruz. Bir nevi nöbetçi mevzuatçı olarak Türkiye'nin her yerinden sosyal medya, whatsap, Messenger, e-mail ve bizzat telefonla gelen sorulara cevap veriyoruz. "Haksızlığın karşısında ELİF gibi dik, hakkın yanında VAV gibi mütevaziyiz." Her daim eğitim çalışanlarının hizmetindeyiz.


Türk Eğitim Sen ve Türkiye Kamu Sen Osmaniye İl Başkanı
Ahmet KANDEMİR

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.