19 Temmuz 2019 Cuma
Anasayfa > HABERLER > Ticaret Lisesi Yeni Binaya Taşınamaz

Ticaret Lisesi Yeni Binaya Taşınamaz

13.06.2018 10:41 12 14 16 18 yazdır
Ticaret Lisesi Yeni Binaya Taşınamaz
Ticaret Lisesi Yeni Binaya Taşınamaz
Eski adıyla Ticaret Lisesi, yeni adıyla Yavuz Sultan Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin Çardak köyü civarında yapılan yeni binaya taşınacağı yönünde sendikamıza bilgiler gelmektedir. Ancak, ticaret lisesinin mevcut konumu, öğrencilerin taşınma durumu, yeni binanın fiziki şartlarının ticaret lisesine uyumsuzluğu gibi nedenler dikkate alındığında Yavuz Sultan Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yeni binaya taşınamaz. 

Ticaret lisesinin taşınmaması gerektiğine dair Osmaniye Valisi Sayın Ömer Faruk COŞKUN'a yazdığımız mektup;


SAYIN; ÖMER FARUK COŞKUN

OSMANİYE VALİSİ

 

 

         Sayın Valim, ilimiz merkez ilçede bulunan Yavuz Sultan Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Bölge Trafik Denetleme İstasyonunun arka tarafında bulunan ve yeni yapılan ve halen boş olan binaya taşınması yönünde il milli eğitim müdürlüğünce planlama yapılmaktadır. Ancak, bu lisemizin bulunduğu yerden yeni binaya taşınması eğitim açısından fayda değil zarar getirecektir. Şöyle ki;

 

 

İMAM HATİP ORTAOKULLARI ÖĞRENCİ SAYILARI

 

S.NO

OKUL ADI

DERSLİK SAYISI

ÖĞRENCİ SAYISI

1

MEHMET EMİNLER İMAMHATİP ORTAOKULU

18

451

2

ERDEM BEYAZIT İMAMHATİP ORTAOKULU

9

310

3

MERKEZ İMAMHATİP ORTAOKULU

17

820

4

MÜCAHİT SOYDEMİR İMAMHATİP ORTAOKULU

32

340

5

CAHİT ZARİFOĞLU İMAMHATİP ORTAOKULU

39

1071

YAVUZ SULTAN SELİM MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ
( TİCARET MESLEK LİSESİ) ÖĞRENCİ SAYISI

 

1

YAVUZ SULTAN SELİM MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ
( TİCARET MESLEK LİSESİ)

22

954

TAŞIMALI  EĞİTİM İLE KÖYDEN GELEN ÖĞRENCİ SAYISI

 

102

ÖZEL SERVİS İLE GELEN ÖĞRENCİ SAYISI

 

116

YAYA GELENLER (FAKİR ÖĞRENCİLER)

 

736

 

 Ø  Bölge trafik civarına 2 adet yeni okul binası yapılmıştır.

Ø  Bu binalardan bir tanesi ikinci Ticaret Meslek Lisesi olarak planlanmıştır.

Ø  İl Milli Eğitim Müdürlüğünden alınan bilgilere göre ise Yavuz Sultan Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin (Ticaret Meslek Lisesi)  bu yeni binalardan birine taşınacağı söylenmiştir.

Ø  İlin ikinci bir Ticaret Meslek Lisesine ihtiyacı var iken mevcut okul yerinden taşınarak, bölge trafik civarındaki yeni okul binalarından birisine gönderileceği belirtilmektedir.

Ø  Şu andaki mevcut okulun yerine ise Merkez İmam Hatip Ortaokulu’nun geleceği söylenmiştir.

Ø  Merkez İmam Hatip Ortaokulu, Mithatpaşa İlkokulu’nun ek binasında  17 derslik kullanmaktadır.

Ø  Mücahit Soydemir İmam Hatip Ortaokulu’nun binasında öğrenci yetersizliği bulunmaktadır. Derslik başına ortalama 10 öğrenci düşmektedir.

Ø  Yavuz Sultan Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin (Ticaret Meslek Lisesi) 954 öğrencisinden  736’sı maddi  imkansızlıklar nedeniyle özel Servis tutamamakta ve okula yaya olarak, bisiklet veya dolmuş ile gelmektedir. Okul taşındığında ise bölge trafik civarına  maddi imkansızlık nedeniyle öğrenciler servis ile gidemeyeceklerdir.

Ø  Yavuz Sultan Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Ticaret Meslek Lisesi)  1975’te kurulmuş ve yaklaşık 28 yıldır aynı binada eğitim yapmaktadır. Okul, kurumsal kimliği, on binlerce mezunu ile iyi bir kültürel birikime sahiptir. Okulun taşınması bunların yok edilmesine neden olacaktır.

Ø  Mevcut okulun kapalı spor salonu bulunmaktadır. Taşınılması düşünülen binada spor salonu bulunmamaktadır. Bu durum öğrencilerin sportif başarısını düşürecektir. Okul sportif anlamda bu zamana kadar elde ettiği ulusal başarılarını kaybedecektir.

Ø  Yeni yapılan bina meslek lisesine uygun değildir. 4 adet fen ve kimya laboratuvarı vardır. Oysaki meslek lisesinin en az 6 adet bilişim, pazarlama, muhasebe, büro yönetimi atölyelerine ihtiyacı vardır.

Ø  Milli Eğitim Bakanlığı adrese dayalı yeni kayıt sistemine geçerken Adnan Menderes Mahallesinde ki tek meslek lisesi taşınarak bakanlığın uygulamasına ters düşülecektir.

Ø  Ayrıca okulda hafta sonları 240 öğrenciye  Mesleki Açık Lise dersleri verilmektedir.

Ø  Mücahit Soydemir İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi yetersizdir.  Merkez İmam Hatip Ortaokulu’nun ise bir binası yoktur.

Ø  Merkez İmam Hatip Ortaokulu’nun Yavuz sultan Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin binasına taşınması yerine , Mücahit Soydemir İmam Hatip Ortaokulu’na taşınmasının daha faydalı olacağı kanaatindeyim.

 

Tüm bu nedenlerle, Yavuz Sultan Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bulunduğu binada eğitim öğretime devamının sağlanması hususunda;

 

Gereğini arz ederim.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri