25 Eylül 2018 Salı
Anasayfa > HABERLER > Türkoğlu: İktidar Çin Komünist Partisi Olmak İstiyor

Türkoğlu: İktidar Çin Komünist Partisi Olmak İstiyor

24.09.2014 22:11 12 14 16 18 yazdır
Türk Eğitim Sen Osmaniye Şubesi'nin iş bırakma eylemine destek olan Milliyetçi Hareket Partisi Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu, "MHP olarak iktidar partisinden eğitime, camiye ve kışlaya siyaset sokmamalarını istiyoruz.
Türkoğlu: İktidar Çin Komünist Partisi Olmak İstiyor

Türk Eğitim Sen Osmaniye Şubesi'nin iş bırakma eylemine destek olan Milliyetçi Hareket Partisi Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu, "MHP olarak iktidar partisinden eğitime, camiye ve kışlaya siyaset sokmamalarını istiyoruz. Eğitimi eğitimciler, yargıyı yargıçlara, üniversiteyi üniversitedeki akademisyenlere bırakmasını istiyoruz. İktidar partisi ise devletin tüm kurumlarını ele geçirmek istiyorlar, adeta Çin Komünist Partisi gibi olmak istiyor." dedi.

İktidarın, geldiğinden beri devletin tüm kurumlarını fethedilecek kale olarak gören bir iradeyle karşı karşıyaya olduklarını belirten Türkoğlu, şunları ifade etti: "Kışlada, camide, okulda siyasetin olmaması gerekir. İktidar partisi, devletin kurumlarını, fethedilecek kale olarak görerek saldırmaktadır. 12 yıldan beri devletin tüm kurumlarına fethedilecek kale görme edası ile sardırılmaktadır. Hatta sivil toplum kuruluşları ve spor kulüpleri ele geçirilmek için sardırılmaktadır. Türkiye'nin işsizlik, terör ve eğitim gibi geleceğimize etkileyen sorunları dururken, iktidar partisi iş bilmez yandaşları ile kadrolaşma ve ele geçirme arzusu ile hareket ederek bu sorunların çözümünü geriye atmaktadır.

İktidar partisi, yapmış oldukları yolsuzlukları, almış oldukları rüşvetleri gözümüzün önündeki hırsızlıkları engellemek için önümüze paralel yapı diye kavram uydurup milletin önüne attılar. Yapılan bu yolsuzlukları görmesini engellemek için önümüze paralel yapı ile mücadele diye önümüze koydular. Güya bu paralel yapı ile mücadele için devletin bütün kurumlarındaki işin ehli uzman kadrolarını boşalttılar. İstihbarat gibi önemli ve diğer kurumlardaki işin ehli olanlar birer birer dışarı atmaktadır. Paralel yapı ile mücadele edeceğiz diye TBMM'den geçirdikleri kanunun eğitimdeki uygulamayı, halini gördük, paralel yapı bahane, dava adamı eğitim öğretim kadroları ve MHP'ye yakın olanlar eğitimden tasfiyesi olmuştur. Biz iktidardan kendi adamlarını kadrolaşmaktan çok eğitimin sorunlarına milletin sorunlarına eğilmesini istiyoruz. Biz iktidardan, eğitimde kadrolaşma bahanesi ile kendi ehliyetsiz ve liyakatsiz kadrosunu bir yerlere taşımasını değil, eğitimdeki sorunlarına eğilmesini istiyoruz. Orta öğretimden liseye geçen çocukların hangi sistemde, hangi sınava tabi olacaklarına dair kafalarındaki karışıklığın giderilmesini istiyoruz. Üniversite ve KPSS sınavındaki yolsuzlukları ve kopya işlerinin neden sonuçlandırılmadığını öğrenmek istiyoruz.

iktidar partisi olarak eğitime siyaset sokmasınlar, eğitimi eğitimciler, yargıyı yargıçlara, üniversiteyi üniversitedeki akademisyenlere bırakmasını istiyoruz. İktidar partisi ise devletin tüm kurumlarını ele geçirmek istiyorlar, adeta Çin Komünist Partisi gibi olmak istiyor. Devletin hiyerarşisi dışındaki yapılanmaya kimse razı olmaz. Doğu ve Güneydoğumuzda devlet paralel bir devlet kurulduğunu görmeyen gözlerin görmesini istiyoruz. Doğuda devlete paralel devlet kurulduğunu herkes biliyor. İktidar partisi bunu görmelidir. Asıl paralel ile mücadele burada olmalıdır. Her alanda yanlışlar yapılmaktadır, iktidar bu yanlıştan dönmelidir."

 Kaynak: CHA

Türk Eğitim Sen'e bağlı öğretmenler, Osmaniye Cumhuriyet Meydanı'nda, MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu'nun katılımıyla davul zurna eşliğinde halaylar çekerek bir günlük iş bırakma eylemi yaptı. Yaklaşık 50 kişilik grup, iş bırakma eylemi çerçevesinde Cumhuriyet Meydanı'ndan toplandı. Grubun eylemine, Milliyetçi Hareket Partisi Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu da katılarak destek verdi.

TES Osmaniye Şube Başkanı Ahmet Kandemir burada yaptığı açıklamada, Türk Eğitim-Sen'in yönetici kıyımı ile ilgili mücadelesini aylardır sürdürmekte olduğunu ifade etti. Kandemir, "Sözde paralel yapıyı tasfiye etmek için okul müdürlerinden, müdür yardımcılarına ve müdür başyardımcılarına, il milli eğitim müdürlerinden ilçe milli eğitim müdürlerine, il milli eğitim müdür yardımcılarından MEB'de üst düzey yöneticilere kadar MEB'de neredeyse yönetici bırakmadılar." dedi.

Çalışkan, başarılı, ödüllü, okulunu zirveye taşıyan okul müdürlerine sözde değerlendirmelerde düşük puanlar verilerek, onların görevlerinden alındığını ve küstürüldüğünü ifade eden Kandemir, açıklamasında şöyle devam etti: "Bu kıyım furyasından süreç içerisinde toplamda 76 bin yönetici doğrudan etkilenecek. Bu kıyım, okullarda 4 yılını dolduran müdürlerle başladı, müdürlerin kendi ekiplerini oluşturması ile devam ediyor ve ilk defa ve yeniden müdür görevlendirmeleriyle son bulacak. Görev süresi uzatılacak müdürler belirlenirken, okul müdürlerine kendilerini hiç tanımayan görevinde vekaleten bulunan ilçe milli eğitim müdürleri ve sadece 2-3 aydır görevlerinde olan şube müdürleri tarafından düşük puanlar verildi. Mesai arkadaşları tarafından tam puan alan müdürlere, MEB yetkilileri tarafından düşük puanlar verilerek, onların görev süreleri uzatılmadı. MEB yetkilileri bu puanları sipariş listeler aracılığıyla verdi. Kısacası AKP ilçe teşkilatları ile el ele veren malum sendika; torpili, adam kayırmayı layıkıyla yerine getirdi. Üstelik puanlamalarda öyle trajikomik olaylar da yaşandı ki ölen insanlara dahi 100 puan verdiler. Belediye başkan yardımcısına, kurum değiştirenlere, emekli olanlara 75 ve üzerinde puan verdiler. Hatta geçici ilçe müdürleri bile kendilerine 100 tam puan verdi."

Konunun Anayasa Mahkemesi'nde olduğunu bildiren Kandemir, "Anayasa Mahkemesi'nin bu talan, bu torpil, bu yandaşlığa bir an önce son verecek bir karar vermesi gereklidir. Şayet Anayasa Mahkemesi iptal etmezse, konuyu AİHM'ye kadar taşıyacağız. İşte tüm bu nedenlerden dolayı Türk Eğitim-Sen olarak tüm illerimizde bir günlük iş bırakma eylemi yapıyoruz. Bugün ziller çalmayacak, okullar boşalacaktır. Sendikacılığın asgari standartlarına sahip bütün sendikaların destek vereceği bu eyleme, tüm eğitim çalışanları sahip çıkacaktır. Ayrıca bilinmelidir ki iş bırakma eylemi sendikal faaliyetler kapsamında demokratik bir haktır. Dolayısıyla ulusal ve uluslararası düzenlemeler, yargı kararları doğrultusunda; sendikanın aldığı karar uyarınca iş bırakma eylemine katılan sendika üyesi çalışanlara ceza verilemez." şeklinde konuştu.

Diğer yandan, velilere de çağrıda bulunan Kandemir, şöyle dedi: "Sadece eğitim çalışanlarının değil, çocuklarımızın da geleceği tehdit altındadır. TEOG yerleştirmelerinde yapılan hatalar, öğretmen ve derslik açığı, ücretli öğretmenlerin derslere girmesi, birleştirilmiş sınıf uygulaması, okullarda ikili eğitim yapılması, eğitimin niteliğinin, kalitesinin azalması, kendi yağıyla kavrulan devlet okullarına ödenek ayrılmamasına rağmen özel okullara teşvik verilmesi; okulların liyakatten, bilgiden, tecrübeden yoksun insanlara teslim edilmesi Türk milli eğitimi için en tehlikeli hususlardır. Şundan emin olunmalıdır ki biz daha iyi bir eğitim hizmeti verebilmek için sesimizi yükseltiyoruz. Bu nedenle eylemimize siz de destek verin. Öğretmenlerimizin, okul yöneticilerinin, eğitim çalışanlarının hak arama mücadelesine katkıda bulunun. Bu noktada eğitim çalışanlarının birlikteliği çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki eğer bir ve beraber olursak, sesimizi yüksek perdeden duyurursak, kenetlenirsek, sağlam bir irade ortaya koyarsak, o zaman yanlışlıklara, haksızlıklara, adaletsizliklere dur demek mümkün olabilecektir."

CİHAN

OSMANİYE (AA) - Türk Eğitim-Sen'e bağlı öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki (MEB) atamaları protesto etmek için bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

Cumhuriyet Meydanında toplanan öğretmenler, davul zurna eşliğinde halay çekti. MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu da eyleme katılarak, öğretmenlerle birlikte halayda yer aldı.

Milletvekili Türkoğlu, iktidar partisine eğitime siyaset sokmamaları yönünde tavsiyede bulunduklarını fakat iktidarın eğitimin yanısıra devletin tüm kurumlarını ele geçirmek istediğini ileri sürdü.

Türk Eğitim-Sen Osmaniye Şube Başkanı Ahmet Kandemir de Bakanlıktaki yönetici kıyımı ile ilgili uyarı ve ikazlarını aylardır sürdürmekte olduğunu ve hükümeti bu konuda uyarmaya devam edeceklerini söyledi.

Çalışkan, başarılı, ödüllü, okulunu zirveye taşıyan okul müdürlerine değerlendirmeler sonucu düşük puanlar verilerek, onların görevlerinden alındığını ve küstürüldüğünü öne süren Kandemir, sendika olarak atamaları yargıya taşıdıklarını ve takipçisi olacaklarını kaydetti.


- Türk Eğitim-Sen (TES), Osmaniye'de 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı.

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen eylemde konuşan TES Osmaniye Şube Başkanı Ahmet Kandemir, Türk Eğitim-Sen'in yönetici kıyımı ile ilgili mücadelesini aylardır sürdürmekte olduğunu ifade etti. Kandemir, "Sözde paralel yapıyı tasfiye etmek için okul müdürlerinden, müdür yardımcılarına ve müdür başyardımcılarına, il milli eğitim müdürlerinden ilçe milli eğitim müdürlerine, il milli eğitim müdür yardımcılarından MEB'de üst düzey yöneticilere kadar MEB'de neredeyse yönetici bırakmadılar" dedi.

Çalışkan, başarılı, ödüllü, okulunu zirveye taşıyan okul müdürlerine sözde değerlendirmelerde düşük puanlar verilerek, onların görevlerinden alındığını ve küstürüldüğünü ifade eden Kandemir, açıklamasında şunları söyledi:

"Bu kıyım furyasından süreç içerisinde toplamda 76 bin yönetici doğrudan etkilenecek. Bu kıyım, okullarda 4 yılını dolduran müdürlerle başladı, müdürlerin kendi ekiplerini oluşturması ile devam ediyor ve ilk defa ve yeniden müdür görevlendirmeleriyle son bulacak. Görev süresi uzatılacak müdürler belirlenirken, okul müdürlerine kendilerini hiç tanımayan görevinde vekaleten bulunan ilçe milli eğitim müdürleri ve sadece 2-3 aydır görevlerinde olan şube müdürleri tarafından düşük puanlar verildi"

ADVERTISEMENT

Bu arada MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu da Cumhuriyet Meydanı'na gelerek TES eylemine destek verdi.

İHA

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri